Nowy lekki samochód dostawczy Forda z zakładów w Rumunii w 2023 roku; wersja w pełni elektryczna zadebiutuje w następnym roku

27.04.2021

Ford ogłosił dziś, że inwestuje 300 milionów dolarów w produkcję nowego lekkiego pojazdu użytkowego, która ruszy w 2023 roku w zakładach w Krajowej w Rumunii. Wersja w pełni elektryczna ma zadebiutować w 2024 roku i będzie pierwszym seryjnym w pełni elektrycznym pojazdem Forda, powstającym w Rumunii.

 

– Zakłady Forda w Krajowej wielokrotnie udowodniły swoją konkurencyjność i elastyczność na światowym poziomie. Plany produkcji nowego lekkiego pojazdu użytkowego w Rumunii są wyrazem pozytywnych ocen trwałego partnerstwa z lokalnymi dostawcami i społecznością oraz sukcesu całego zespołu zakładów Forda w Krajowej – powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe.

 

Włączenie do gamy wersji w pełni elektrycznej w 2024 roku oznacza, że Krajowa będzie naszym trzecim zakładem w Europie, w którym będzie produkowany pojazd w pełni elektryczny. Jest to następstwem tegorocznych inwestycji w Centrum Pojazdów Elektrycznych Forda w Kolonii w Niemczech oraz w zakład Ford Otosan w Kocaeli w Turcji i stanowi kolejny wyraźny sygnał, że jesteśmy na przyspieszonej drodze do zapewnienia naszym europejskim klientom bezemisyjnego transportu i dostaw – dodał Stuart Rowley.  

 

Cała gama pojazdów użytkowych Forda będzie do roku 2024 zdolna do jazdy bezemisyjnej, w pełni elektryczna lub napędzana układami hybrydowymi typu plug-in, a do 2030 roku dwie trzecie sprzedawanych pojazdów użytkowych Forda ma być w pełni zelektryfikowanych lub wyposażonych w napęd hybrydowy plug-in. 

Nowy lekki samochód dostawczy będzie również wyposażony w jedne z najbardziej zaawansowanych konwencjonalnych silników benzynowych i wysokoprężnych Forda. Będą to na przykład zaawansowane technologicznie silniki wysokoprężne z fabryki Forda w Dagenham, a skrzynie biegów będą pochodziły z zakładów Forda w Halewood, oba zakłady znajdują się w Wielkiej Brytanii.

Ford Krajowa – produkcja na światowym poziomie

Wartość inwestycji Forda w rumuńskie zakłady produkcyjne od momentu przejęcia zakładu w Krajowej w 2008 roku – łącznie z zapowiedzianą dzisiaj – wynosi blisko 2 miliardy dolarów. 

 

W ostatnich latach w zakładach w Krajowej przeprowadzono znaczące modernizacje, zainstalowano ponad 600 robotów przyczyniających się do poprawy wydajności i jakości w działach produkcji karoserii, tłoczni, lakierni, montażu elementów podwozi i wykończeni. Zakłady montażu pojazdów i silników zatrudniają około 6000 osób.

 

Historia zaangażowania zakładów w Krajowej w elektryfikację sięga października 2019 r., kiedy z rozpoczęto produkcję Pumy napędzanej miękką hybrydą. Dzisiejsza deklaracja wyznacza kolejny kamień milowy, ponieważ Ford jest pierwszym producentem, który ogłosił produkcję pojazdów w pełni elektrycznych w Rumunii. Oprócz Pumy, zakłady Forda w Krajowej produkują obecnie model małego SUV-a EcoSport oraz wielokrotnie nagradzany 1,0-litrowy silnik EcoBoost.

 

- Nowa, planowana inwestycja w przyszłość zakładów w Krajowej oznacza nadzieje Forda na wprowadzenie przez rumuńskie władze istotnych zmian, wspierających konkurencyjność produkcyjną w regionie, w tym bardzo potrzebnej modernizacji infrastruktury transportowej – powiedział Rowley.

 

Data rozpoczęcia produkcji nowego pojazdu oraz więcej szczegółów dotyczących modelu będą ujawnione przed premierą.


Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 31.08.2021

  SERWIS

  Czas na wakacje z Fordem

  Czas na wakacje z Fordem
 • Promocja kończy się: 30.09.2021

  SERWIS

  Serwis online

  Serwis online
 • Promocja kończy się: 30.09.2021

  SERWIS

  Akcja Klimatyzacja Dezynfekcja PRO

  Akcja Klimatyzacja Dezynfekcja PRO
 • Promocja kończy się: 30.09.2021

  SERWIS

  Opony na sezon lato 2021 wraz z montażem

  Opony na sezon lato 2021 wraz z montażem
Pokaż najnowsze promocje Euro-Car

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Euro-CarOpinie