Ford Ranger w specyfikacji T1+

Ford na scenie rajdu Baja Spain Aragon 2023

25.07.2023

M-Sport i Neil Woolridge Motorsport, we współpracy z Ford Performance, wzięli udział w rajdzie Baja Spain Aragon 2023, który odbył się w dniach 21-22 lipca. Za kierownicami zasiadli Nani Roma i Gareth Woolridge, na miejscach pilotów pojechali Alex Haro i Boyd Dreyer.

Ford Ranger T1+ M-Sport NWM

Debiut na arenie międzynarodowej całego zespołu i Forda Rangera T1+ M-Sport NWM jest elementem przygotowań do rajdu Dakar 2024. Baja Spain Aragon to pierwsza okazja do zademonstrowania możliwości zmodernizowanego Forda Rangera w specyfikacji T1+, dzięki której będzie można przeprowadzić w analizy porównawcze osiągów i określić kierunek planowanych działań konstrukcyjnych.

Doświadczony uczestnik Rajdu Dakar, Nani Roma, okazał się niezwykle ważnym uczestnikiem programu rozwojowego M-Sport i NWM. Doświadczenie kierowcy w Rajdzie Dakar jest nieocenione, Roma startował w rajdach Dakar 25 razy i jest jednym z nielicznych, którzy zwyciężali w rajdzie zarówno za kierownicą jednośladów, jak i samochodów.

Jego rekord w Rajdzie Dakar mówi sam za siebie, pięciokrotnie finiszował w pierwszej trójce, w tym dwukrotnie zwyciężył w barwach różnych producentów. To właśnie doświadczenie Romy pomogło wyznaczyć kierunek opracowania konstrukcji Rangera T1+, od imponującego modelu bazowego, przygotowanego przez NWM, do uzyskania wersji wyczynowej w specyfikacji T1+ na Rajd Dakar.

Ford Ranger T1+ M-Sport NWM

Doświadczenie Romy, tak ważne podczas opracowywania pojazdów, zostało przez M-Sport wykorzystane dwukrotnie. Równocześnie przekazuje on opinie i uwagi dotyczące udoskonaleń konstrukcyjnych Forda Rangera Raptora T1+, który ma rywalizować o najwyższe miejsca w Rajdzie Dakar w roku 2025.

Gareth Woolridge – najmłodszy z dynastii Woolridge’ów – może pochwalić się znakomitymi wynikami w bieżącym sezonie, między innymi niedawnym zwycięstwem w 1000-kilometrowym wyścigu pustynnym Kalahari-Botswana. Obecnie prowadzi w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Republiki Południowej Afryki 2023 (SARRC).

Woolridge jest głównym technikiem, zajmującym się montażem nowych pojazdów w NWM i jednym z dwóch kierowców zespołu, rywalizujących w południowoafrykańskiej serii SARRC. Odegrał kluczową rolę w projektowaniu, produkcji, testowaniu i pracach rozwojowych nad modelem Ranger w specyfikacji T1 z silnikiem EcoBoost V6, od momentu rozpoczęcia prac w 2019 roku, a następnie w projekcie Rangera T1+, który był realizowany od 2021 roku. To czyni go idealnym kandydatem do współpracy z M-Sport i NWM podczas opracowywania Forda Rangera T1+ – pojazdu, którego zadaniem będzie konkurowanie w czołówce Rajdu Dakar.

Ford Ranger T1+ M-Sport NWM

Woolridge dorastał w świecie wyścigów terenowych, czerpiąc inspirację z dokonań swojego ojca w Rajdzie Dakar. Kariera Garetha rozpoczęła się w wieku zaledwie 16 lat, a jego talent dało się dostrzec już od pierwszych startów. W 2015 roku zadebiutował w rajdach w najwyższej klasie w zespole Neil Woolridge Motorsport, a rok później awansował do rangi kierowcy fabrycznego, dołączając w 2016 roku do oficjalnego zespołu NWM Ford. Wywalczył w 2017 i 2018 roku trzecie miejsce w mistrzostwach RPA w klasie T oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej za kierownicą Rangera T1+ NWM w 2022 roku. Gareth wziął również udział w siedmiodniowym Rajdzie dos Sertões w Brazylii, rozgrywanym na dystansie 3600 km, w którym zajął 10. miejsce w klasyfikacji generalnej, zwyciężając w swojej klasie.

Nani Roma powiedział: „Prace rozwojowe nad Rangerem w specyfikacji T1+ były naprawdę przyjemne, a samochód przeszedł duże zmiany od czasu, gdy testowałem go po raz pierwszy, w porównaniu do ostatnich testów, które niedawno zakończyliśmy w Maroku. Wszyscy mechanicy i inżynierowie wykonali świetną robotę, poprawiając stabilność samochodu, jednocześnie zwiększając jego niezawodność i osiągi. Pracowaliśmy razem w dobrym kierunku, Ranger to mocny samochód, wciąż mamy kilka punktów do poprawienia, ale teraz jest w świetnej formie.

Testy Forda Rangera. Gareth Woolridge (po lewej) oraz Boyd Dreyer (po prawej)Testy Forda Rangera. Gareth Woolridge (po lewej) oraz Boyd Dreyer (po prawej)

 

Znam M-Sport sprzed lat, z czasów Carlosa Sainza i Colina McRae, kiedy startowałem na motocyklach, a także śledziłem rajdy. M-Sport zawsze był zespołem reprezentującym wysoki poziom w Rajdowych Mistrzostwach Świata, walczącym o zwycięstwa i tytuły mistrzowskie. To grupa bardzo profesjonalnych specjalistów, z którymi świetnie się współpracuje. Zespół jest naprawdę zorganizowany i nawet gdy znalazł się w innym niż wcześniej otoczeniu, szybko zrozumiał, co jest potrzebne do sprostania temu trudnemu wyzwaniu.

Gareth Woolridge powiedział: „Partnerstwo pomiędzy NWM i M-Sport układa się naprawdę świetnie i myślę, że przyniesie obu stronom znakomite rezultaty. M-Sport wniósł duże doświadczenie, które znacząco pomogło już teraz, zwłaszcza podczas dostrajania i dopracowywania ostatnich elementów samochodu. Myślę, że NWM wiele wniosło i nadal będzie wnosić, edukować i uczyć na temat etosu rajdów terenowych, zwłaszcza że M-Sport specjalizuje się głównie w rajdach drogowych. Ważne jest, aby zrozumieć niektóre z potencjalnych słabości i różnic między tymi dwiema dyscyplinami, w czym NWM pomogło najbardziej. Profesjonalizm M-Sport jest ogromny i wspaniale jest pracować z całym zespołem.”

  • Ford Ranger
  • Ford Ranger

    Poznaj nowe wcielenie legendarnego pick-up’a z napędem 4x4! Został stworzony, aby pomagać nawet w najcięższej pracy, a po pracy dostarczać najpiękniejszych wspomnień – gdziekolwiek spędzasz swój czas wolny.

    Ford RangerNapisz do nas


Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje Euro-Car

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Euro-Car